İzmir lokması uzun süredir Türk damak tadında yer eden bir tatlıdır. Son derece basit malzemelerden yapılabilen ve oldukça hafif olan bu tatlı en çok tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır.

İzmir lokma, un, maya, şeker ve tuzla hazırlanan hamurun kızartılması ardından ise şerbetlenip servis edilen bir Türk tatlısıdır.
Ortası delikli, yuvarlak şekilde yapılır. Küre şeklinde yapılanı da vardır. Küre şekilli olana halk arasında saray lokma denir.

Yapılışı farklı yörelerde farklı şekillerde de yapılabilmektedir. Örneğin bazı yörelerde şerbetlenmeden peynirle beraber de tüketilir.
Lokmanın kökeni Osmanlıya kadar inmektedir. Osmanlıdan günümüze kadar gelmiş olan bu hafif tatlı. Türk toplumunda en çok tercih edilen tatlılar arasında yerini almış bulunmaktadır.

Adından da anlaşıldığı gibi İzmir lokması, İzmir kültürüyle bütünleşmiş bir tatlıdır. İzmir de çeşitli özel günlerde, kandil ve bayramlarda neredeyse her köşe başında İzmir lokma bulabilirsiniz. Bunları satın almanız gerekmez sadece sıraya girip hiçbir ücret ödemeden yemeniz yeterlidir.
İzmir’de birçok yerde lokma makinesi de bulunmaktadır. Hiçbir şekilde el değmeden ve oldukça pratik şekilde hazırlanan İzmir lokmalarını her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yağda kızartılması ve şerbetle sunulması ağır bir tatlı izlenimi bıraksa da İzmir lokması şaşırılacak derecede hafif bir tatlıdır. Aynı zamanda yapılışı da bir o kadar kolaydır.

1157470_761357427209746_837571060_n

Leave a reply